A természet maga.
1999-es év

A szélsőségek éve az Egyesült Államokban

A TORNÁDÓÉVSZAK
MÉRLEGE

Az augusztus az amerikai Közép-Nyugat államaiban, az úgynevezett „tornádófolyosó” területén évről évre a megkönnyebbülésnek az ideje: véget ér az áprilistól tartó tornádóévszak. A statisztikák szerint a tornádóknak több mint a kétharmada ebben a négy hónapban lép fel, ezután viszont a hurrikánok nyár végi – őszi látogatásai következnek. Az idén belőlük is bőven jutott az északi féltekének.

Az idei tornádóévszakot az Amerikai Egyesült Államokban a soha nem látott szélsőségek jellemezték. Akadtak ugyan évek, amikor több volt a tornádó, olyan év is akadt, hogy az ideinél nagyobb volt az okozott kár vagy a halálos áldozatok száma, most azonban mindenből kijutott, a statisztika mindenből kiugró értéket mutat! Még sohasem fordult elő az, hogy néhány négyzetkilométeren belül egyszerre ilyen sok tornádó pusztított volna, és arra sem volt eddig példa, hogy ugyanazon a napon összesen hetvenhat tornádót (!) lehessen megfigyelni egyetlen város körzetében.
Az Egyesült Államok Országos Tengeri és Légügyi Hivatala (NOAA) felmérést készített az elmúlt húsz évben 1 milliárd dollárnál nagyobb károkozással járó negyven természeti katasztrófáról (1. táblázat). Igaz, hogy az átlagos kár és a kiemelkedően nagy kártétellel járó tornádók száma elenyészően kicsi a szárazság, a hurrikán vagy az árvíz kártételeihez viszonyítva, de – a szélviharhoz hasonlóan – megdöbbentően nagy az egyetlen eseményre jutó halálos áldozatok száma. Még kirívóbb az ellentét akkor, ha figyelembe vesszük, hogy az előbbiek kártétele több tízezer, míg a tornádóé legfeljebb néhány tucat négyzetkilométeren belül érvényesül.

Tornyos gomolyfelhők

A légköri mozgások különféle mérettartományait vizsgálva mindenütt azt találjuk, hogy a lamináris (a párhuzamos áramvonalakkal jellemezhető) áramlás csak kicsi sebességekre, kicsi területekre jellemző. Általában az örvénylő mozgás dominál. Vízszintes tengelyű cirkuláció elsősorban időjárási frontok területén alakul ki, míg függőleges tengelyű cirkulációval a mérsékelt égövi ciklonoktól kezdve a trópusi ciklonokon (hurrikán, tájfun) át a zivatarfelhőig és a kicsi portölcsérig, porforgatagig sokféle mérettartományban találkozunk. A különféle jelenségtípusok különböznek egymástól a felhalmozott energia mennyiségében, horizontális – „vízszintes” irányú – kiterjedésükben és élettartamukban is.


A tornádótölcsér – elérve a földfelszínt –
mindent felszippant, ami útjába akad

Évente több alkalommal érkeznek beszámolók – elsősorban földrészünk partvidékén elterülő országokból – arról, hogy a máskor legföljebb kiadós esőzést és lehűlést hozó mérsékelt égövi ciklonok viharciklonná alakulnak, és félelmetes szélviharral párosulva okoznak igen nagy károkat. A hurrikán (más nevén a tájfun) veszélyességét a trópusi és a szubtrópusi övben az is jelzi, hogy kialakulásukat erre szakosodott meteorológiai központok figyelik, és megjelenésüktől kezdve mindegyiknek saját neve van.

 

Előfordulás
(db)

A kár
(milliárd
dollárban)

Az áldozatok
száma

Szárazság

8

9,9

29

Hurrikán

13

4,8

30

Árvíz

10

4,4

41

Szélvihar

2

4,0

144

Jégverés

2

2,2

12

Fagy

2

1,6

Tornádó

3

1,1

72

1. táblázat.
Az 1 milliárd dollárnál nagyobb kárral járó
természeti csapások az Egyesült Államokban 1980 és 1999 között

Valamennyi zivatarfelhő az úgynevezett légköri termikus instabilitás miatt alakul ki. Ha a földfelszín és a felszínnel érintkező alsó légrétegek, a napsugárzás hatására elég erősen fölmelegszik, akkor néhány száz négyzetméter vízszintes kiterjedésű légbuborékok, úgynevezett termikek indulnak el függőleges irányban. Ha a levegőben elég sok a vízpára is, és a magasabban levő légrétegekben hidegebb van, mint a felszín közelében, akkor a feláramlás rendezetté válik, a buborékok horizontális kiterjedése eléri a néhány négyzetkilométert, és gomolyfelhők, cumulusok keletkeznek. Kedvező légrétegződés esetén a felhők egészen a troposzféra tetejéig növekednek, s ez általában a 10 és a 15 kilométer közötti magasságban található. Az így kialakuló tornyos gomolyfelhők (a cumulonimbusok) már vegyes halmazállapotúak, azaz vízcseppek és jégszemek egyaránt találhatók bennük, az 5-6 kilométer körüli magasságban még a mért legnagyobb nyári melegben is már fagypont alatt van a hőmérséklet.


Száz méteres körzetben minden a magasba emelkedik

A cumulonimbusban csigavonalban fölfelé áramló levegőnek a sebessége bizonyos esetekben jócskán megnőhet. Ha a troposzféra alsó és legfelső rétegeit kitöltő levegő hőmérséklete között nagyon nagy a különbség, akkor az örvénylés kilép a felhő alján, és tornádó keletkezik. Különösen kedvező a helyzet a tornádó megerősödésére akkor, ha a felsőbb rétegekben erős az áramlás, mert akkor a magassági szél a jó huzatú kéményekhez hasonlóan gerjeszti az örvénylő felhőtölcsérben a feláramlást.

Pusztító tölcsérek

Mindezek a feltételek az észak-amerikai kontinensen nap nap után teljesülnek. Minthogy az északi áramlás útját egyetlen hegyvonulat sem akadályozza (ellentétben Európával, ahol ott van például a Skandináv-hegység, a Német-középhegység, az Alpok és a Kárpátok vonulata), a hideg levegő az Egyesült Államok déli részén egész évben zavartalanul jut el akár Texasig vagy Floridáig is. A legkedvezőbb feltételeket elsősorban azokban a hónapokban találjuk, amikor már a felszínközeli légréteg is föl tud melegedni, és a magasban áramló sarkvidéki levegő még elég hideg. Negyvenöt év tornádóadatait (1954-től) áttekintve meghökkentő kép tárul elénk. Texas a maga adataival toronymagasan kiemelkedik, ez földrajzi helyzetéből és méretéből növekszik. – Az amerikai tornádók egyhatoda Texast sújtja: minden tizedik halálos áldozat texasi volt, és az okozott anyagi kárnak minden tizedik centjét Texas fizette. Érdekes következtetésre juthatunk a Texas mögötti sorrendet tanulmányozva (2. táblázat). Általában nem ott a legnagyobbak a károk és nem ott a legtöbb a halálos áldozat, ahol leggyakrabban pusztít a tornádó. A jelek szerint ott, ahol nap nap után együtt kell élni a veszéllyel, ahol az emberek rendszeresen ki vannak téve a fenyegetettséggel kapcsolatos döntési kényszernek (hogyan építkezzünk? hogyan szervezzük életünket, a napi programunkat?) jóval hatékonyabb a riasztás, sőt a megelőzés.

 

a tornádók
száma

Texas

5490

Oklahoma

2300

Kansas

2110

Florida

2009

Nebraska

1673

Iowa

1374

Missuouri

1166

Dél-Dakota

1139

Illinois

1137

Colorado

1113

Lousiana

1086

Mississippi

1039

USA összesen

32474

2. táblázat.
A tornádók száma a legveszélyeztetettebb tizenkét amerikai államban
1950 és 1994 között. A kár az USA-ban ebben az időszakban összesen
19,187 milliárd dollár, az áldozatok száma 4114 volt

Ahogyan nincs két egyforma felhő, úgy két egyforma tornádó sincsen. A tornádók jellemzésére szélerősség és a pusztítás mértéke alapján – Theodore Fujita és Allen Pearson amerikai meteorológusok 1971-ben kidolgoztak egy relatív osztályozást a. A Fujita–Pearson-féle skála F0-tól F5-ig terjed (3. táblázat).


A Fujita–Pearson-féle skála

F0, 65–115 km/óra, gyenge:
kémények dőlnek, faágak törnek, fiatal fák és közlekedési táblák dőlnek ki.
F1, 116–180 km/óra, mérsékelt:
háztetők szakadnak le, gépjárművek borulnak fel vagy menet közben lesodródnak az útról, faházak dőlnek össze.
F2, 181–250 km/óra, nagy:
tetőszerkezetek szakadnak, gépjárművek törnek össze, nagyobb fák törnek ki vagy gyökerestül kicsavarodnak, kisebb tárgyak sodródnak a levegőben.
F3, 251–330 km/óra, erős:
házak roskadnak össze, a kőházak egyik-másik fala kidől, vonatszerelvények borulnak fel, minden fa kidől vagy kitörik, gépjárművek emelkednek föl, és métereket „utaznak” a levegőben.
F4, 331–420 km/óra, pusztító:
épületek földdel válnak egyenlővé, tetőszerkezetek, faházak, gépjárművek és egyéb nagyobb tárgyak folyamatosan sodródnak a levegőben.
F5, 421–510 km/óra, elképesztő:
többszintes és vasbeton házak dőlnek össze, darabjaik messzire szóródnak szét, nehéz járművek és darabjaik több száz méternyit repülnek, katasztrofális pusztítás mindenütt.

Ennek segítségével – a pusztítás mértéke alapján – akkor is következtetni lehet a tornádó erősségére, ha a közelben hitelesíthetően nem mérték a szélsebességet. Az elmúlt huszonöt évben a tornádók 74 százaléka volt F0-ás vagy F1-es erősségű, 25 százalékának erőssége érte el a skálán az F2-es vagy F3-as értéket, és mindössze minden századik volt F4-es vagy F5-ös erejű.
Ha valaki azt hiszi, hogy ellenállhat a természet erőinek, az gondoljon arra: az F1-es erősségű tornádó által keltett örvénylés olyan erővel támad, mintha a vállán egy másfél mázsás zsákot kellene kiegyensúlyoznia! Az F2-es tornádó szélnyomása pedig egy 300, az F3-asé egy 500, az F4-esé egy 800 kilós tehernek a súlyával egyenlő értékű. Az elképesztő pusztítást okozó F5-ös tornádó örvénylésének szélnyomása pedig négyzetméterenként 1200 kilogrammal terheli a földfelszínt. Ki az, aki ennek ellent tudna állni?


Egy elképesztő pusztítás maradványai

Ahol gyakori a tornádók okozta pusztítás, az épületekben óvóhelyet – tornádópincét – alakítanak ki, s állami megfigyelő- és riasztószolgálat működik. Az újságok, és az egyéb tájékoztatási eszközök rendszeresen jelentkeznek oktatóprogramokkal, a tornádó közeledtekor pedig a rádió- és a televízióállomások figyelmeztetik a lakosságot a teendőkre: Zárja be az ablakokat, és menjen a tornádópincébe! Ha nincsen, akkor menjen az alagsor vagy a földszint legkisebb, lehetőleg ablaktalan helyiségébe, s takarja be fejét párnával, vagy ha lehet, bújjon egy nehéz bútor – ágy, felfordított szekrény – alá! Azonnal hagyja el az autóját, vagy a lakókocsiját, keressen olyan gödröt, amelyben besimulhat a talaj síkjába, és takarja be a fejét! Sose próbáljon elfutni a tornádó elől! Nem fog sikerülni! És így tovább...

Fekete hétfő május 3-án

Az ez évi tornádóévszakban összesen 788 légörvényt figyeltek meg. Ez alig több, mint négyötöde a tavalyinak, de szomorú tény, hogy eddig egyetlen napon sohasem fordult elő annyi gyilkos tornádó mint az idén; Oklahoma állam fővárosát május 3-án összesen hetvenhat tornádó sújtotta néhány órán belül. Közülük kilenc F4-es, kettő F5-ös erősségű volt. A pusztítás leírhatatlan, az egyik F5-ös tornádó a belvárost szelte ketté, s másfél óra alatt 60 kilométeren sivárságot hagyott maga mögött. A krónikák összesen negyvenhét halálos áldozatról számoltak be. Megsemmisült több mint 2600 lakóház, lakhatatlanná vált további 8000. Az eseményt az elmúlt százötven év tíz legpusztítóbb tornádói között emlegetik.
A szakértők keresik a magyarázatot: miért mutat ekkora ingadozást a tornádóstatisztika? Az éghajlatváltozás kutatói szerint a következő évizedekben az ingadozás növekedni fog. Lehet, hogy elérkezett az az időszak, amikor az emberi beavatkozás éghajlatváltozásra vezet?

Dr. Gyuró György
(ELTE, Meteorológiai Tanszék)

 


Tornádók Magyarországon

A Kárpát-medencében – szerencsénkre – sokkal ritkábban fordul elő tornádó, mint az Egyesült Államokban. Bár az ottanihoz hasonló hidegbetörések Európában is megfigyelhetők, a felszínközeli meleg és a néhány kilométeres magasságban elhelyezkedő hideg levegő hőmérséklete között csak igen-igen ritkán alakul ki akkora különbség, mint az amerikai földrészen.
Meteorológiai följegyzések, újsághírek és egyéb beszámolók az elmúlt százötven évben mintegy harminc alkalommal tudósítottak tornádóra utaló pusztításról a Kárpát-medencében. Hazánk területét ezek közül tizenkilenc érintette. Mivel a pusztítás sávja legfeljebb 100-200 méter széles, és hossza a legritkább esetben haladja meg a néhány kilométert, a tornádótölcsér élettartama pedig mindössze néhány perc, a megfigyelések meglehetősen megbízhatatlanok. Több esetben egy-egy szélvihar okozta kárt emlegetnek tornádó pusztításaként. Ha senki sem számolt be a tornádótölcsér látványáról, és ha a pusztítás sávja sem olyan, mint ami a tornádóra jellemző, a tudósításokat erős fenntartással kell fogadnunk. Bizonyos esetekben a forgószél nem a felhőből kinyúló tölcsér kíséretében közeledik, hanem a szomszédos területek egyenetlen fölmelegedése miatt alakul ki. Ilyen torony, „amit porbul rakott a szél” Arany Jánosnál is előfordul a Toldi első énekében: „Mintha füstokádó nagy kémény szaladna...”
Tornádótölcsért hazánkban először Sőregi János régésznek sikerült lefényképeznie 1938-ban a Szamosháton. A képeket a debreceni Déri Múzeum archívuma őrzi. A károk alapján arra következtethetünk, hogy az eddig előforduló magyarországi tornádók erőssége a Fujita–Pearson–skálán legföljebb az F2-es értéket érte el. A legpusztítóbb az 1924. évi biai tornádó volt, amikor egy csaknem 1 kilométer széles és 70 kilométer hosszú sávban mindössze hat perc alatt összesen 6 millió aranykorona kár keletkezett, öt ember vesztette életét, és hatvanegy sebesült szorult orvosi ellátásra. Emlékezetes még az 1926. évi kabai ikertornádó, akkor két szomszéd felhőből nyúlt le egy-egy tornádótölcsér. 1972-ben a Balaton fölött víztölcsér (tromba) alakult ki, majd gyökerestül csavarta ki a balatonfüredi Tagore-sétány fáinak tucatjait.
Időnként tornádó közelségére utaló egyéb jelekről is beszámolnak a tudósítások. Ilyen például az, amikor forgószél által felkapott tárgyak potyogtak az égből. Nagykanizsa közelében 1939. július 9-én békaeső hullott: a szemtanúk mintegy 300 méter hosszú sávban láttak apró tüzesbékákat (vöröshasú unkákat) potyogni az égből. Tarpán 1934-ben és 1942-ben is megfigyeltek halesőt. Az apró halacskákat mindkét esetben a Tisza közeli öntésterületéről emelhette föl a forgószél tölcsére.

(Gy. Gy.)

 


Magyarországi tornádók a XX. században

1913. augusztus 7., Duna–Tisza-köze; 1924. június 13., Bia, Vác; 1926. június 1., Kaba; 1930. május 8., Hegyalja; 1938. augusztus 8., Nábrád; 1941. április 26., Nagykőrös; 1941. május 2., Mezőbánd; 1947. július 9., Felsődobsza; 1954. május 7., Tata; 1954. július 1., Albertirsa; 1955. június 8., Hortobágy; 1957. július 2., Tiszaörs; 1972. május 19., Balatonfüred; 1972. július 15., Nagyatád; 1995. június 1., Jászság; 1996. június 21., Torvaj és Sérsekszőlős; 1997. november 11., Kunszentmárton; 1998. július 18., Tar; 1998. augusztus 21., Csorvás; 1999. május 2., Szikszó.

Forrás:  http://www.sulinet.hu/eletestudomany/archiv/1999/9940/tornado/atornd.htm

 
Navigation

»» Gyors Linkek
Home
Reklámkönyv
Vendégkönyv

»» Navigation
Yellowstone Nemzeti Park
Grand Canyon Nemzeti Park

Mount St Helens

Niagara Vízesés

Úti Leírások

Ajánlott Oldalak

Saját képek

 
Időjárás

»» Időjárás
A Zivatarok Típusai
Kövesd figyelemmel a műholdképet!

Tudnivalók a Tornádókról

Cikkek

Vulkánok


Időjárás előrejelzés 

Felhőkép

Hőtérkép

 
Site Info

Szerk:Noska
Téma:Időjárás, Természet


Online

 
Chat
 
Jelizz be
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Ennyien jártatok ma a természetben
Indulás: 2006-10-03
 


Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?