A természet maga.
Tornádók Magyarországon

Tornádók Magyarországon

A Kárpát-medencében - szerencsénkre - sokkal ritkábban fordul elő tornádó, mint az Egyesült Államokban.  
 
http://www.pilisvorosvar.hu/vorosvariujsag/2004/julius/images/2004.julius0049.jpg

Bár az ottanihoz hasonló hidegbetörések Európában is megfigyelhetők, a felszín közeli meleg és a néhány kilométeres magasságban elhelyezkedő hideg levegő hőmérséklete között csak igen-igen ritkán alakul ki akkora különbség, mint az amerikai földrészen.
Meteorológiai följegyzések, újsághírek és egyéb beszámolók az elmúlt százötven évben mintegy harminc alkalommal tudósítottak tornádóra utaló pusztításról a Kárpát-medencében. Hazánk területét ezek közül tizenkilenc érintette. Mivel a pusztítás sávja legfeljebb 100-200 méter széles, és hossza a legritkább esetben haladja meg a néhány kilométert, a tornádótölcsér élettartama pedig mindössze néhány perc, a megfigyelések meglehetősen megbízhatatlanok. Több esetben egy-egy szélvihar okozta kárt emlegetnek tornádó pusztításaként. Ha senki sem számolt be a tornádótölcsér látványáról, és ha a pusztítás sávja sem olyan, mint ami a tornádóra jellemző, a tudósításokat erős fenntartással kell fogadnunk. Bizonyos esetekben a forgószél nem a felhőből kinyúló tölcsér kíséretében közeledik, hanem a szomszédos területek egyenetlen fölmelegedése miatt alakul ki. Ilyen torony, "amit porbul rakott a szél" Arany Jánosnál is előfordul a Toldi első énekében: "Mintha füstokádó nagy kémény szaladna..."
Tornádótölcsért hazánkban először Sőregi János régésznek sikerült lefényképeznie 1938-ban a Szamosháton. A képeket a debreceni Déri Múzeum archívuma őrzi. A károk alapján arra következtethetünk, hogy az eddig előforduló magyarországi tornádók erőssége a Fujita-Pearson-skálán legföljebb az F2-es értéket érte el. A legpusztítóbb az 1924. évi biai tornádó volt, amikor egy csaknem 1 kilométer széles és 70 kilométer hosszú sávban mindössze hat perc alatt összesen 6 millió aranykorona kár keletkezett, öt ember vesztette életét, és hatvanegy sebesült szorult orvosi ellátásra. Emlékezetes még az 1926. évi kabai ikertornádó, akkor két szomszéd felhőből nyúlt le egy-egy tornádótölcsér. 1972-ben a Balaton fölött víztölcsér (tromba) alakult ki, majd gyökerestül csavarta ki a balatonfüredi Tagore-sétány fáinak tucatjait.
Időnként tornádó közelségére utaló egyéb jelekről is beszámolnak a tudósítások. Ilyen például az, amikor forgószél által felkapott tárgyak potyogtak az égből. Nagykanizsa közelében 1939. július 9-én békaeső hullott: a szemtanúk mintegy 300 méter hosszú sávban láttak apró tüzesbékákat (vöröshasú unkákat) potyogni az égből. Tarpán 1934-ben és 1942-ben is megfigyeltek halesőt. Az apró halacskákat mindkét esetben a Tisza közeli öntésterületéről emelhette föl a forgószél tölcsére. (Gy. Gy.)

Magyarországi tornádók a XX. században: 1913. augusztus 7. Duna-Tisza-köze; 1924. június 13., Bia és Vác; 1926. június 1., Kaba; 1930. május 8., Hegyalja; 1938. augusztus 8., Nábrád; 1941. április 26., Nagykőrös; 1941. május 2., Mezőbánd; 1947. július 9., Felsődobsza; 1954. május 7., Tata; 1954. július 1., Albertirsa; 1955. június 8., Hortobágy; 1957. július 2., Tiszaörs; 1972. május 19., Balatonfüred; 1972. július 15., Nagyatád; 1995. június 1., Jászság; 1996. június 21., Torvaj és Sérsekszőlős; 1997. november 11., Kunszentmárton; 1998. július 18., Tar; 1998. augusztus 21., Csorvás; 1999. május 2., Szikszó.

Forrás: www.origo.hu

Viharforgatag nyolcvan évvel ezelõtt

Ez év június elején nagy vihar söpört végig az országon. Több helyen is – Etyek, Kõbánya – tornádószerû jelenségeket véltek látni. Akik érdeklõdnek a hasonló jelenségek iránt, eszükbe juthatott, hogy 80 évvel ezelõtt, 1924. június 13-án, egy pénteki napon Magyarország egyik legnagyobb tornádója söpört végig régiónkon. A viharforgatag Bia elõtt keletkezett, s Vác irányába tartó 70 km-es útja közben számos települést érintett. „Alig maradt ép ház Bián és Pátyon. Teljesen elpusztította a két községet a vihar. Embereket röpített a levegõbe a forgószél. Kilenc halott, ötvennél több sebesült. – E címekkel jelentek meg az újságok 1924. június idusán.


Tornádó vagy viharforgatag?

A tornádónak sokféle meghatározása és neve létezik. Különbözõ hõmérsékletû és erejû légtömegek összecsapásakor, hatalmas zivatarfelhõk mélyén alakul ki. Az erõteljesen felfelé áramló meleg levegõt a felhõk felsõ részén magaslégköri szelek forgásba hozzák. Az így kialakuló dugóhúzószerû tölcsér a földre ereszkedik, ez a tornádó. A tölcsér külsõ részén a szél sebessége több száz kilométeres is lehet, belsejében a légnyomás sokkalta alacsonyabb. A hatalmas nyomáskülönbség rendkívül nagy szívóhatást hoz létre, amely házakat, embereket, szekereket is a magasba emelhet. A tornádó pusztító hatása keskeny sávra, legfeljebb 400-500 méterre összpontosul, azon belül szinte mindent elpusztít, míg tõle nem nagy távolságra akár minden épségben maradhat.

Dr. Réthly Antal meteorológus kerüli a tornádó elnevezést, viharforgatag névvel illeti az 1924. évi forgószelet. Részben, mert a pusztításnak a kiterjedése szélesebb (közel 1 km szélességû) volt, és nem határolta élesen szélcsendes terület, másrészt magyar névvel kívánta megjelölni e hazánkban szerencsére nem gyakori természeti katasztrófát.

http://www.pilisvorosvar.hu/vorosvariujsag/2004/julius/images/2004.julius0057.jpg
Biai utcakép a tornádó elvonulása után.

A vihar vonulási sebessége 24 km/óra körüli volt. A néhány perc alatt átvonuló viharforgatag súlyos károkat okozott. Az Újság tudósítója szerint „Bia község 450 házából 400-at elpusztított a vihar. A falu olyan, mint a harctéri falvak voltak egy-egy ütközet után. Gerendák meredeznek az égnek, a házhelyektõl messze az út közepén téglahalmazok, összetört cserepek feküsznek. Torbágyot csak a vihar kísérõszele érintette, de így is 25 háznak tetõzetét lerombolta.” Páty Burgundia falurészén a pusztítás „minden képzeletet felülmúlt: földig lerombolt házak”. Pilisszentivánon „a vihar 35 ház tetejét megrongálta és 40 ház tetejét elvitte. A viharforgatag egy kõszénnel megrakott teherkocsit felborított. Több házat megrongált, nagyobb károk nem történtek” – olvashatjuk Az „Idõjárás” 1925 évi egyik számában.

A tornádó Pilisvörösváron

Pilisvörösváron „a vihar a községnek a nyugati szélén vonult át, csak a vihar szele okozott az épületekben kisebb, helyenkint nagyobb károkat. A gyümölcsfákban irtózatos volt a pusztulás, mert a kálváriától dél-nyugatra esõ fák – évtizedes dió és fõképp cseresznye – százait tördelte le és nyomta ki tövestõl. A domborzati viszonyok helyenként a vihar megerõsödését eredményezték. A körbeforgó szélnek bizonyítéka, hogy egy 30 cm átmérõjû hatalmas diófát a vihar körbecsavart, mert a földön a gyökérzete körül egy 48 cm mély és mintegy 100 cm átmérõjû gödör volt, amelyik csakis a fának forgatása által keletkezhetett. Ezen forgás közben több vastag gyökérszál elszakadt, gallyak letöredeztek, a fa azonban megtépázva, de állva maradt.”

Pilisvörösváron 7-50 milliárd korona kárt becsültek, épületekben 2 milliárdot. Tahin 58 ház rongálódott meg és több ezer fa tört ki. A viharforgatag a Vác-verõcei vasútvonalnál már veszített erejébõl. Az össz anyagi kár a hivatalos becslés alapján 50 milliárd korona, a más becslések szerint akár 170 milliárd is lehetett.

A borzalmas forgószél sok emberáldozatot is követelt. A szélvihar magával sodorta, felvitte a levegõbe az embereket, a tégla- és kõzápor, a lezuhanó gerendák, a beszakadó mennyezetek, az összedõlt falak sok embert temettek maguk alá. Bián 4 halott, 30 sebesült, Pátyon 2 halott, 18 sérült.

A viharforgatag a számok tükrében

A tornádók jellemzésére egy F0-tól F5-ig terjedõ, relatív osztályozást, a Fujita-skálát használják. A biai pusztítás nyomaiból közelítõ módszerrel állapították meg a szél sebességét, alsó határértékét ledöntött, a felsõ értékét épségben maradt építmények szilárdsági számításai adták. Ez alapján „a tornádó szélsebessége a Bia és Páty közötti szakaszon középértékben kifejezve: 95,5 m/s” (343,8 km/h) volt legalább. Ez F4 kategóriájú tornádót jelent. Lökésszerû szélsõértékként a 104 m/s, azaz 374,4 km/h-t is meghaladta a szél sebessége. Bián négy házat teljesen ledöntött. Pátyon egy egylovas, egy öl fával megrakott szekeret a rajta ülõ parasztgazdával együtt felkapott, a levegõben megforgatta, és az út melletti árokba dobta. Számos hasonló jelentés mellett ezek is az F4 erõsségre utalnak.

Számítások alapján a légnyomásérték legalább 50 mm-rel csökkent, de szélsõértéken akár a 675 mm-es légnyomásérték alá is eshetett a ciklon magvában. Hazánkban ez a legalacsonyabb légnyomásérték.

Hazánkban az ilyen természeti katasztrófák ritkák. Mind pusztító erejében, mind kiterjedését és pályáját tekintve a legnagyobb e dátumában is emlékezetes 1924. év június 13-i (pénteki) viharforgatag.

Horváth Imre

Forrás: www.pilisvorosvar.hu

És hogy teljes legyen a kép egy képtár a szupercella.hu oldalról, ahol a Magyarországon észlelt eseményekről lehet képeket nézegetni:
Magyarországi tubák, tornádók, és szupercellák médiatára
Forrás: www.szupercellahu

 
Navigation

»» Gyors Linkek
Home
Reklámkönyv
Vendégkönyv

»» Navigation
Yellowstone Nemzeti Park
Grand Canyon Nemzeti Park

Mount St Helens

Niagara Vízesés

Úti Leírások

Ajánlott Oldalak

Saját képek

 
Időjárás

»» Időjárás
A Zivatarok Típusai
Kövesd figyelemmel a műholdképet!

Tudnivalók a Tornádókról

Cikkek

Vulkánok


Időjárás előrejelzés 

Felhőkép

Hőtérkép

 
Site Info

Szerk:Noska
Téma:Időjárás, Természet


Online

 
Chat
 
Jelizz be
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Ennyien jártatok ma a természetben
Indulás: 2006-10-03
 


Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?